نوروفیدبک در ترک اعتیاد – مرکز مشاوره نوروفیدبک رسپینا

نوروفیدبک در ترک اعتیاد

ترک اعتیاد گنبد: رایج ترین مواد مخدر شامل تریاک، هروئین، شیشه، حشیش، مورفین، متادون و … می شود. ترک هر کدام از آن ها مانند ترک شیشه ، ترک حشیش، ترک هروئین و… زمان بر بوده و نیاز به برنامه درمانی دقیق وجود دارد.

بهترین روش درمان اعتیاد چیست؟ نوروتراپی و روان درمانی: گنبد کاووس

ترک اعتیاد گنبد: رایج ترین مواد مخدر شامل تریاک، هروئین، شیشه، حشیش، مورفین، متادون و … می شود. ترک هر کدام از آن ها مانند ترک شیشه ، ترک حشیش، ترک هروئین و... زمان بر بوده و نیاز به برنامه درمانی دقیق وجود دارد.

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک یک سیستم آموزشی مبتنی بر پاداش بدون دارو برای مغز است. در این روش آموزشی که به کمک رایانه است، در آن پارامترهای منتخب فعالیت مغز را که به طور عادی قابل درک نیستند، برای خود بیمار قابل مشاهده و از طریق مانیتور و بلندگو نشان داده می‌شود که مغز در حال حاضر چه کاری انجام می‌دهد. نوروفیدبک می‌تواند برای پاداش دادن به مغز و سیستم عصبی به روشی که مواد مخدر و الکل عمل می‌کنند، استفاده شود. از نوروفیدبک در رسپینا برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مانند: ADHD و ADD، اختلالات استرس، اضطراب، حملات هراس، آسپرگر، افسردگی، سردرد، میگرن و مشکلات خواب استفاده می‌شود.

روش درمانی نوروفیدبک EEG Neurofeedback چیست؟

الکتروانسفالوگرافی (EEG Neurofeedback) یک روش پایش الکتروفیزیولوژیک برای ثبت فعالیت الکتریکی مغز است. حسگرهای پلاستیکی سفیدی را تصور کنید که به سر شما وصل شده‌اند و با سیم‌هایی به کامپیوتر اصلی وصل شده‌اند. با توجه به توانایی مغز در تغییر و تطبیق الگوهای جدید (که نوروپلاستیسیتی نامیده می‌شود) مغز قادر به ایجاد مسیرهای عصبی جدیدی است که با گذشت زمان پایدار می‌شوند. اعتیاد غیرفعال با مسیرهایی که ایجاد می‌کند، مصرف مواد مخدر را تقویت می‌کند. برای بهبود، ما در تلاش هستیم تا این مسیرها را “دوباره” ایجاد کنیم.

از درمان‌های نوروفیدبک برای اعتیاد به عنوان ابزاری غیر تهاجمی برای آموزش خود تنظیمی مغز استفاده می‌شود. سنسورهای EEG که به پوست سر متصل شده‌اند، فعالیت امواج مغزی را می‌خوانند. “بازخورد” این است که کامپیوتر هنگام تولید فعالیت موج مغزی خاص به مغز پاداش می‌دهد.

عملکرد نوروفیدبک بر روی مغز بیمار چگونه است؟

نوروفیدبک برای پاداش دادن به مغز و سیستم عصبی از آرام کردن خودش استفاده می‌کند. مغز بازخورد دریافت می‌کند و به خود پاداش می‌دهد (مانند دیدن یک سفینه فضایی در پرواز در صفحه یا شنیدن صدای امواج اقیانوس). سپس مغز جستجوی پاداش را ادامه می‌دهد و به موجب آن خود را برای آرامش و خود تنظیمی آموزش می‌دهد. نتیجه این است که بیمار نسبت به آنچه در گذشته از مواد حاصل شده است، احساس آرامش بیشتری می‌کند. به طور کلی، فرد مبتلا به اعتیاد با برانگیختگی و تحریک بیش از حد در تقابل است (و اغلب بین هر دو حالت در نوسان است).

۱٫ اگر فرد بیش از حد برانگیخته شود، در یکی از حالت های زیر قرار دارد:

 • اضطراب
 • تکانشگری
 • واکنش پذیری
 • به طور کلی در پوست خود احساس ناراحتی دارد

الکل، بنزودیازاپین ها و مواد افیونی این حالت را آرام می‌کنند (البته اغلب با عواقب مرگبار).

۲٫ از سوی دیگر، اگر تحریک مغز کم باشد، فرد اغلب با این موارد در تنازع است:

 • افسردگی
 • انرژی کم
 • احساس ناامیدی

مواد اعتیادآوری مانند کوکائین، مت آمفتامین و سایر محرک‌ها باعث می‌شود فرد احساس بیداری و حیات (مجدداً همراه با عواقب مرگبار) داشته باشد. برنامه ریزی نوروفیدبک برای شخصی که این حالت‌ها را تجربه می‌کند، به تشویق مغز برای تولید امواج مغزی با فرکانس بالاتر کمک می‌کند که برای موارد زیر کمک کننده است:

 • افزایش تمرکز
 • افزایش خلق و خوی
 • افزایش انگیزه
 • افزایش سطح انرژی

در اینجا توجه داشته باشید که پروتکل‌های جداگانه در دستگاه نوروفیدبک برای هر بیمار بر اساس علائم آنها تعیین می‌شود. اما در نهایت مغز یک سیستم خود سازمان دهنده است که برای یافتن تعادل خود تنها نیازمند اندکی تشویق است. بنابراین، در حالی که فعالیت بسیاری در این فرآیند درگیر است، یک پدیده ارگانیک نیز وجود دارد که هنگامی که مغز به دنبال یک وضعیت تنظیم شده است، رخ می‌دهد. بدن ما در صورت داشتن شرایط مناسب از هوش ذاتی برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالبی که شاید برایتان جالب باشد